Rozpoczyna się czwarty tydzień stycznia. Coraz mniej wpisów o noworocznych postanowieniach, marzeniach, planach. Pewnie te lepiej przygotowane i przemyślane uda się w tym roku zrealizować. Inne może sobie odpuścimy z mniejszym lub większym żalem i wrócimy do nich za rok albo w momencie, który będzie wymagał od nas podjęcia istotnych decyzji.
Tymczasem, są sprawy, które będą nam towarzyszyć bez względu na to, czy uwzględnimy je w naszych planach czy nie. Mam na myśli RELACJE. Te najbliższe, z rodziną, przyjaciółmi, jak i wszystkie pozostałe, które otaczają nas w pracy, sąsiedztwie, miejscach, w których bywamy.
Na ogół nie myślimy o nich jako o wyzwaniach do podjęcia, może efekty pracy nad nimi nie wydają się tak spektakularne jak przy innych, chętniej wybieranych celach. Jednak faktem jest, że
wpływają one na jakość naszego życia bardziej, niż nam się na co dzień wydaje
oraz że
mamy na nie większy wpływ, niż zazwyczaj chcemy to przed sobą przyznać.
Będzie się tutaj pojawiało wiele artykułów o relacjach, empatii, inteligencji emocjonalnej. Na początek pomyślałam o przygotowaniu małej ściągawki dotyczącej bliskich relacji, mam nadzieję, że to zainspiruje Was do refleksji i działań. Zebrałam inspiracje, z książek, które mnie otaczają i podaję autorów, na których się opieram.
Zdrowe relacje
– są jednym z kluczowych warunków poczucia sensu w życiu i wpływają na poczucie spełnienia będąc bardziej trwałą wartością, niż przelotne poczucie szczęścia… za którym dzisiaj tak obsesyjnie podążamy. (Zgodnie z modelem PERMA Martina Seligmana, twórcy psychologii pozytywnej, elementami dobrego życia są: pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu i osiągnięcia)
– nie opierają się jedynie na komunikowaniu się, szczególnie poprzez media. Wymagają obecności, zaangażowania, uważności, autentyczności, wrażliwości, empatii. A także spojrzenia, dotyku i wyłączności, aby móc prawdziwie dostrzec drugą osobę. (Brené Brown)
– dorośli są odpowiedzialni za jakość relacji z dziećmi. To na rodzicach ciąży odpowiedzialność za więź, która budowana jest poprzez okazywanie miłości zapewniającej wzajemne regulowanie swoich emocji, rozpoznawanie i nazywanie swoich potrzeb oraz potrzeb dzieci, opieranie relacji na wzajemnym szacunku, stawianie swoich granic i szanowanie granic dziecka od pierwszych chwil życia, podejmowanie dojrzałego przewodnictwa w rodzinie. (Jesper Juul)
– zdrowe relacje między bliskimi osobami opierają się na bezwarunkowej miłości – to oznacza, że masz swoją godność jako człowiek i nie musisz jej dowodzić w żaden sposób, jesteś dla mnie wartościowy, bo jesteś sobą. W przeciwieństwie do komunikatu: „zasłużysz na moją miłość dopiero, gdy spełnisz moje oczekiwania”. (Alfie Kohn)
– jako wartość realizujemy je poprzez swoje działanie w każdej chwili, dbałość o relacje wpisana jest w styl życia. Nie są pojedynczym celem, który realizujemy na osi czasu i możemy uznać za osiągnięty. (Russ Harris)
– wymagają uznania i uszanowania różnić między nami, zaakceptowania innej perspektywy oraz otwartości i ciekawości wobec innego punktu widzenia, oraz wykorzystywania tej różnorodności do tworzenia wspólnie czegoś nowego i wzbogacania się nawzajem; w przeciwieństwie do wtłaczania się wzajemnie w swoje oczekiwania. (Steven Covey)
– stanowią mikrokosmos, tworzą rzeczywistość, w której żyjemy, bez względu na pozostałe otaczające nas okoliczności. Sprawiają, że kultura rodziny, kręgu bliskich osób ma większe znaczenie niż kultura masowa, dzięki czemu mamy większe poczucie sensu, sprawczości i znaczenia dla siebie nawzajem. (Gordon Neufeld)
– neurobiologia dowodzi, że od urodzenia jesteśmy zaprogramowani do tworzenia relacji, co więcej kształtują one nasze doświadczenia oraz wspierają nas emocjonalnie na przestrzeni życia, wspomagają rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy. (Daniel Goleman)
– w zdrowych bliskich relacjach obdarowujemy się z potrzeby serca, bez warunków i oczekiwań. Nie podążamy za poczuciem powinności czy obowiązku, gdyż to prowadzi do relacji utrzymywanych czyimś kosztem. Prawdziwie bliska i autentyczna relacja może powstać, gdy jest obustronnie dobrowolna, a potrzeby są jasno komunikowane. (Marshall Rosenberg),
– wymagają odwagi i otwartości na konstruktywne konflikty, które są szansą na wprowadzenie w rodzinie zmian odpowiadających potrzebom jej członków, są okazją do wysłuchania oczekiwań i refleksji nad tym, jak nam się wspólnie żyje pod jednym dachem. (Jesper Juul)
Mówi się, że jakość naszego życia zależy od jakości naszych relacji z otaczającymi nas ludźmi.
W relacjach z dziećmi to po stronie rodziców leży odpowiedzialność za ich kształt, zatem od naszej inicjatywy zależy rozwijanie głębokiej więzi z dziećmi. W relacjach dorosłymi możemy wziąć odpowiedzialność za swoją postawę, intencje, komunikację i dzięki temu poprawić je co najmniej o 50% 😉
Działając w obszarze swojego wpływu, poprzez rozwijanie swojej dojrzałości emocjonalnej możemy zmienić sposób w jaki żyjemy z bliskimi osobami. #WartoLepiej
Coś jeszcze dodalibyście od siebie?
Coś budzi Wasz sprzeciw, zdziwienie?
Coś wydaje się szczególnie trudne, a może oczywiste?
*Jeśli myślisz, że ten wpis może się komuś przydać – podziel się bez wahania 😊