#Detoks Emocjonalny

Niedługo minie rok od kiedy stawiamy czoła nowej rzeczywistości. Momentami trudno obiektywnie zrozumieć, co dzieje się wokół nas, to jednak tylko połowa historii związanej z pandemią. Druga połowa dotyczy tego, co dzieje się w nas, wewnętrznie. Emocje, jakich doświadczamy w ostatnich miesiącach pewnie nie są nowe, jednak ich zmienność i intensywność sprawiają, że coraz trudniej jest sobie z nimi radzić, trudno pełnić podstawowe życiowe role, kiedy jesteśmy wypaleni i przytłoczeni.
Jeśli nie poświęcimy chwili, aby zrozumieć również ten wymiar naszego funkcjonowania, może się okazać, że zostaniemy zmuszeni do zaopiekowania się emocjami w najmniej oczekiwanym i pożądanym momencie. Tak naprawdę nie możemy nie zajmować się emocjami. Jeśli nie stawimy im czoła w świadomy sposób, tylko tłumimy je w sobie czy zaprzeczamy im, powrócą w postaci problemów ze snem i skupieniem, zaburzeniami apetytu, napięciami i bólem w ciele, a także wybuchami gniewu, smutku, frustracją czy bezsilnością. Będą miały wpływ na ogólne poczucie równowagi i nasze relacje, również z dziećmi, których poczucie bezpieczeństwa jest warunkowane jakością wspólnego czasu i więzi z rodzicami.
Kiedy nie potrafimy być obecni i dostępni emocjonalnie, tracimy kontakt z rzeczywistością, możliwość dokonywania świadomych wyborów i poczucie sprawstwa – popadamy w bezsilność.
„Choroba emocjonalna to unikanie rzeczywistości za wszelką cenę. Zdrowie emocjonalne to stawianie czoła rzeczywistości za wszelką cenę.” M. Scott Peck, amerykański psychiatra
Co zatem możemy robić?
Nie pozbędziemy się wszystkich trudnych emocji, nie jest to możliwe. Możemy jednak lepiej je rozpoznawać, uczyć się wykorzystywać je dla swojego dobra, lepiej regulować zgodnie z naszymi potrzebami i sytuacją. Dojrzałość emocjonalna to nie idealna samokontrola w każdej sytuacji. To bycie w kontakcie ze sobą i swoimi zasobami, wewnętrzna siła do świadomego wybierania swojej odpowiedzi na wydarzenia, które napotykamy oraz nadawanie im odpowiedniego znaczenia.
Takim rozwojem emocjonalnym zajmujemy się na warsztatach w grupie #WartoLepiej_Grupa_Zaangażowanych_Rodziców dostępnej na Facebooku pod linkiem:
https://www.facebook.com/groups/WartoLepiejGrupa
W tej grupie możesz wziąć udział w krótkim warsztacie #Emocjonalny_Detoks_dla_Rodziców podczas którego zastanowimy się:
🔸co stanowi dla nas największe toksyny w codziennym życiu,
🔹co możemy zmienić, a co lepiej zaakceptować, by nie trwonić energii,
🔸w co warto się angażować, aby czerpać radość i siłę z rodzicielstwa.
O jakie toksyny chodzi?
Na przykład : poczucie winy i wstydu, wypalenie, bezradność i frustracja, złość i agresja.
Każda z tych emocji ma swoje zadanie, aby umożliwić nam „stawianie czoła rzeczywistości za wszelką cenę”. Tą „ceną” bywa właśnie doświadczanie trudnych emocji, od których byliśmy często odcinani, bez pozwolenia na odczuwanie i wyrażanie ich, bez praktyki jak się z nimi obchodzić, jak konstruktywnie wykorzystywać.
Jednak kiedy nie chcemy stawić im czoła, negujemy je lub tłumimy, stają się dla nas toksyczne, zatruwając nasze relacje, odcinając od naszych zasobów. Z ukrycia sabotują nasze życie.
Nazywając ten kurs #DetoksEmocjonalny, nie mam na myśli tego, że pozbędziesz się z życia trudnych emocji. Wszystkie emocje są nam potrzebne i wszystkie możemy wykorzystywać dla swojego dobra. Pisząc o detoksie mam raczej na myśli to, że możemy świadomie zmienić swoje doświadczenie, sposób przeżywania i wykorzystywania trudnych emocji tak, aby minimalizować ich destrukcyjny wpływ na nasze życie. Na to właśnie mamy wpływ : jak odpowiemy na to, co nas spotyka.
Podczas kursu będziemy praktykować precyzyjne nazywanie trudnych emocji, uczyć się odnajdywania ich źródła i ograniczania ich destrukcyjnego wpływu, szukać indywidualnych strategii radzenia sobie z intensywnymi emocjami i zastanawiać się, jaką konstruktywną rolę mogą pełnić w naszym życiu.
Proponuję Ci podejście, które uwalnia od przymusu kontrolowania, na rzecz brania odpowiedzialności.
Dołącz do grupy, weź udział w kursie i poznaj tą różnicę.
Dołącz tutaj: https://www.facebook.com/groups/WartoLepiejGrupa
**Kurs jest skróconą wersją warsztatów, które prowadzę indywidualnie dla rodziców i opiekunów oraz dla nauczycieli i społeczności szkolnych. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą – napisz. Zapraszam.**

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.